Co to jest dom energooszczędny?

Data dodania: 29.06.2016


Dynamiczny rozwój technologii, przemysłu i produkcji wymusza na nas wszystkich podejmowanie odpowiednich kroków zmierzających do poprawy sytuacji środowiska naturalnego. Wyjątkiem nie jest branża architektury i budownictwa, która już od kilku lat korzysta z rozwiązań zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z taką koncepcją nowoczesna budowa domów coraz częściej rozwija się w kierunku nowoczesnego budownictwa energooszczędnego.

Przyszłość dostępna dziś

Budowa domów energooszczędnych i proekologicznych może się niektórym wydawać jedynie przejściowym trendem. Jednak nic bardziej mylnego, bo światowe organizacje wprowadzają kolejne uregulowania prawne, które niejako nakładają na inwestorów i deweloperów obowiązek korzystania z nowoczesnych rozwiązań energooszczędnych. Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości tego typu budownictwo będzie jedyną możliwą drogą. Może o tym świadczyć chociażby przyjęta przez Unię Europejską dyrektywa, która zakłada, że od 2020 roku na terenie krajów członkowskich będzie można stawiać jedynie budynki o ograniczonym lub wręcz zerowym zapotrzebowaniu energetycznym. Oznacza to, że osoby, które już dziś przy budowie domów sięgają po technologie energooszczędne dokonują właściwej inwestycji w przyszłość. Tym bardziej, że ewentualne wyższe koszty budowy i tak zwracają się w trakcie eksploatacji takich obiektów.

G2 TEAM

Cechy domów energooszczędnych

Budynki energooszczędne to obiekty budowlane, w których aspekt oszczędności energetycznej powinien być uwzględniony już na etapie projektowym. Projekt domu energooszczędnego musi wykorzystywać położenie względem stron świata, tak aby w maksymalnym stopniu spożytkować naturalne oświetlenie i energię cieplną słońca. Inne ważne czynniki to zwarta bryła budynku,

Budowa domu to czas, w którym warto zwrócić uwagę na wykorzystane materiały budowlane oraz odpowiedni montaż poszczególnych elementów. Szczególnie istotny jest prawidłowy montaż drzwi i okien, które dość często tworzą tak zwane mostki termiczne, czyli miejsc, w których warstwa izolacji termicznej budynku ulega osłabieniu lub przerwaniu. Na etapie budowy domu należy dążyć do eliminacji mostków termicznych, które mogą się także pojawiać w miejscach niejednorodnej budowy przegród zewnętrznych.

Ale energooszczędny dom to także nowoczesne wyposażenie – żeby maksymalnie obniżyć koszty eksploatacyjne warto wybierać urządzenia gospodarstwa domowego i sprzęt elektroniczny, który cechuje się wysoką klasą energetyczną (co najmniej A+) i niskim zużyciem energii.

O możliwości adaptacji projektu gotowego domu warto zapytać dewelopera. Zwykle osoby odpowiedzialne za projekty domów są otwarte na modyfikacje, tak aby projekt odpowiadał oczekiwaniom klienta, a także normom i schematom, które mają dążyć do obniżenia energochłonności budynku.


Sprawdź usługi dewelopera: www.tlsdeveloper.pl