Jak się zabezpieczyć przed włamaniem?

Data dodania: 30.12.2016


 

Wielu ludzi ma przekonanie, że innym zdarzają się włamania na posesję, ale im to się nigdy nie przydarzy. Czy takie założenie jest słuszne? Każdy z nas ma znajomego, któremu złodziej zdołał wtargnąć do mieszkania. Dlatego lepiej zabezpieczyć się zawczasu i budując dom, wspólnie z wykonawcą (zobacz: Deweloper Szczecin), zadbać o odpowiednie środki ostrożności.

Każdy dom jednorodzinny powinien być wyposażony w okna i drzwi antywłamaniowe. Niektóre firmy oferują również zabezpieczenia antywyważeniowe, co dodatkowo wzmocni bezpieczeństwo lokum. Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkamy na odludziu i w razie czego nie mielibyśmy do kogo zwrócić się o pomoc. Jeśli nawiążemy współpracę z dobrym wykonawcą, np. budowa domów Szczecin, on sam zaproponuje środki ostrożności odpowiednie dla okolicy.

W niektórych przypadkach, szczególnie gdy chodzi o zamożną rodzinę, nie obejdzie się bez instalacji alarmu przeciwwłamaniowego. Jest od skuteczny pod co najmniej trzema względami: hałas spłoszy złodzieja, obudzi domowników, a jeśli są nieobecni, to również sąsiadów, a także wezwie ekipę ochroniarską.

Warto omówić z wykonawcą (zobacz: Deweloper Szczecin) instalację rolet antywłamaniowych. Niekiedy ich budowa jest tak wymagająca (a przez to skuteczna), że trzeba o ich montażu myśleć już na etapie projektowania domu. Powinniśmy również zadbać o odpowiednie oświetlenie na zewnątrz domu – najlepiej na fotokomórkę, gdyż światło zawsze będzie zwracało uwagę, gdy ktoś się będzie kręcił wokół budynku. Jeśli domownicy znajdują się w środku, wzmocnią swoją czujność. Jeśli wyjechali, z pewnością rzuci się to w oczy sąsiadom.

Wielu inwestorów decyduje się na instalację monitoringu. To skuteczny odstraszacz złodziei, a także dobry sposób na odnalezienie ewentualnego włamywacza. Niektórzy, nie chcąc inwestować w drogą elektronikę, instalują atrapę monitoringu, która samym swoim wyglądem miałaby zniechęcić złodzieja. Jest to skuteczna metoda, jednak niekiedy włamywacze znajdują sposoby, by uszkodzić kamery. Dlatego jeśli zamierzamy zainwestować w prawdziwy monitoring, dobrze by było choć jedną z kamer ukryć, by złodziej nie miał szans jej zniszczyć.

Pamiętajmy, że zabezpieczenie domu przed włamaniem to nie tylko instalacja odpowiednich urządzeń. Powinniśmy również zapoznać się z sąsiadami, którzy pod naszą nieobecność mogliby co jakiś czas odwiedzać nasz dom, sprawiając wrażenie, że ktoś tam ciągle przebywa. Jeśli jest to niemożliwe, można poprosić zaufaną osobę, by przeniosła się na kilka dni do naszego lokum i sprawowała nad nim pieczę. Jeśli w grę wchodzi utrata większości naszego mienia na rzecz włamywacza, środków ostrożności nigdy nie będzie za wiele.