Co powinieneś wiedzieć podczas odbioru domu od dewelopera?

Data dodania: 29.12.2017


Czy wiedziałeś o tym, że odbiór domu do użytkowania jest jednym z ostatnich etapów współpracy pomiędzy właścicielem domu a deweloperem? Jeśli podczas sprawdzania stanu wykonanej pracy właściciel wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości, lub będzie miał zastrzeżenia co do wykonanej pracy – koniecznie musi zgłosić je w protokole odbioru domu. W ramach takiej reklamacji, deweloper zazwyczaj podejmuje się naprawy usterek na własny koszt.

Za chwile odbierasz swój nowy dom? Koniecznie wróć do dokumentacji deweloperskiej – dzięki niej będziesz wiedział pod jakim kątem sprawdzić budynek. Warto, abyś zwrócił uwagę na standard wykonywanych prac, ale również na mniejsze szczegóły. Jakie? Na przykład odpowiednie rozmieszczenie gniazdek elektrycznych, które powinny przebiegać zgodnie z planem instalacji. Dlaczego jest to tak istotne? Na wcześniejszych etapach nie mieliśmy okazji skontrolować budowy, dlatego jest to ostatnia szansa ku temu.

Jeśli masz pojęcie o pracach budowlanych, śmiało możesz zdecydować się na samodzielny odbiór nieruchomości. Jeśli jednak Twoja wiedza na ten temat jest naprawdę znikoma – warto zabrać ze sobą specjalistę, który podpowie nam czy wszystko jest w porządku. Taka osoba to inspektor nadzoru inwestorskiego. Może on od początku czuwać nad wykonaniem nieruchomości lub też stawić się dopiero na końcu prac jako konsultant.

budowa domów szczecin 

Nie wiesz ile kosztuje wynajęcie inspektora? Koszt zależy od wielu czynników, m.in. wielkości nieruchomości i stopnia zaawansowania projektu domu. Czy warto zaufać specjaliście i powierzyć mu odbiór domu? Z pewnością tak – warto. Jeśli podczas budowy powstały nieprawidłowości, z pewnością zostaną one prawidłowo wykryte i naprawione przez dewelopera.

Co jest najważniejszym elementem przygotowań do odbioru domu? Zdecydowanie jest to pozwolenie na użytkowanie. Jeżeli właściciel zdecydował się na zakup domu deweloperskiego, to właśnie deweloper powinien dysponować dokumentacją z m.in. takim pozwoleniem. Dzięki temu zyskujemy gwarancję, że inwestycja spełnia normy budowlane.

proces budowy domu

Nadszedł upragniony dzień odbioru domu? Pamiętaj, że najlepiej aby odbiór odbywał się za dnia, a nie po ciemku – dzięki temu trudniej będzie ukryć jakiekolwiek usterki i niedociągnięcia. Sprawdź tynk na ścianach i podłoże – wszystko powinno być równe. Na tym etapie nie zawsze jest już zainstalowane oświetlenie, dlatego tym bardziej warto dokonać odbioru w dzień, a nie po zmroku z latarką. Zwróć uwagę na takie elementy jak odpowiednia wielkości i rozmieszczenie pomieszczeń zgodnie z projektem domu, wielkość okien i drzwi, a także wszelkie instalacje.