Smart house, czyli o domach inteligentnych

Data dodania: 29.06.2016


Współczesne budownictwo i architektura mieszkaniowa mają do dyspozycji środki, o jakich jeszcze kilka lat temu można było mówić raczej w kontekście dalekiej przyszłości lub filmów science fiction. Dziś obok smartfonów, smart tv mamy do czynienia z koncepcją smart house, czyli domów inteligentnych. Czego można się spodziewać po takich rozwiązaniach?

Dom inteligentny to budynek wyposażony w system inteligentnego zarządzania instalacjami, który pozwala na zdalne sterowanie poszczególnymi elementami wyposażenia domu. System taki może być stosunkowo mało skomplikowany lub zaawansowany, w zależności od ilości elementów, które są ze sobą połączone. Warto na etapie projektowania zaplanować jakie instalacje będą wchodziły w skład naszego inteligentnego, idealnego domu.

G2 TEAM

Co może wchodzić w skład systemu inteligentnego zarządzania domem?

Nowoczesne systemy pozwalają na integrację i konfigurację wielu elementów zarządzania domem, między innymi są to urządzenia, które odpowiadają za:

sterowanie oświetleniem – za pomocą systemów zarządzania mieszkańcy mogą zarówno ; system oświetlenia warto uzupełnić czujnikami ruchu i zmierzchu, które będą automatycznie włączać światło w momencie wykrycia ruchu w jakimś pomieszczeniu lub uruchamiać oświetlenie na zewnątrz, na tarasie lub ganku, kiedy zrobi się ciemno;

Winter Polska

automatyczne działanie rolet i markiz – przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń można w taki sposób skonfigurować automatyczne rolety i markizy, aby na przykład zamykały się przy silnym wietrze;

wykrywanie zagrożeń w domu – można w tym celu wykorzystać zarówno czujniki dymu czy gazu, jak i instalacje alarmowe przeciwwłamaniowe;

sterowanie instalacjami domowymi – od instalacji ogrzewania, elektrycznych, aż po wcześniej wspomniane oświetlenie; system może uczyć się konkretnych zachowań, zgodnych z nawykami mieszkańców lub reagować na komendy w czasie rzeczywistym.

Jeśli myślimy o wykorzystaniu systemów inteligentnego zarządzania budynkiem warto pomyśleć o tym jeszcze  na etapie projektowym, zanim zacznie się faza budowy domu. Dzięki temu wszystkie elementy instalacji będą uwzględnione w projekcie, a montaż kolejnych części i wyposażenia nie będzie wymagał inwazyjnych ingerencji budowlanych. Chęć skorzystania z inteligentnych rozwiązań można także zgłosić deweloperowi, który zajmuje się budową domu – nie powinno być większych problemów w modyfikacji projektu, w taki sposób, aby uwzględniał on montaż instalacji inteligentnego zarządzania domem. Dzięki takim zmianom w projekcie właściciel domu zyskuje nowoczesny dom oszczędny w eksploatacji i praktyczny w codziennym użytkowaniu – prawdziwy smart house.


Polecamy: www.tlsdeveloper.pl/